Paljud fotograafid mõtlevad pildistamise käigus põnevaid nippe välja, et oma töö lihtsamaks ja huvitavamaks muuta. Järgnevalt on välja toodud mõned eriti põnevad nipid – mitmed neist ka sellised, mida kindlasti järele proovida tasuks.

 

1. Kudas kustutada turistid kaunitelt reisipiltidelt?

Reisil olles võib väga tihti juhtuda, et satud ilusasse paika kust saaks häid pilte – aga seal on väga palju inimesi. Nende minema ajamine on võimatu, samaväärseks võib lugeda ka hiljem inimeste väljalõikamist. Siin on üks hea nipp, kuidas teha seda lihtsalt ja kiirelt:

  1. Säti kaamera statiivile – kohta, kus tahad pildistada
  2. Pildista umbes 15 kaadrit, umbes iga 10 sekundi tagant (sõltuvalt sellest, kui kiiresti inimesed liiguvad)
  3. Ava kõik pildid Photoshopis nii: File > Scripts > Statistics. Edasi vali „median“ ja vali need failid, mis tegid
  4. Photoshop valib kõik need failid, leiab, mis nendel piltidel on erinevat ja lihtsalt eemaldab kõik need objektid. Kuna inimesed liikusid koguaeg ringi, siis peaks igal pildil olema koht, kus mitte kedagi parasjagu ei seisa.

NB: Käsklus „statics“ on ainult Photoshop Extendedis või Creative Cloud versioonis. Vanemaid versioone kasutades saab umbes sama efekti: Enhance > Photomerge > Scene Cleaner

5

2. Teeme lambist statiivi

Väga lihtne on kaamera pildistamise ajal mõne laua, tooli või raamatuhunniku otsa toetada. Kõige huvitavam ja mugavam viis ise statiiv leiutada, on kasutada lambikupli hoidjat. Kui sul on näiteks magamistoas või mujal mõni selline kapi peal olev lamp, siis saad seda ka ise järele proovida. Eemalda lambilt kuppel ja kinnita kaamera selle külge. Lambikupli hoidja ja statiivi ots on sarnased, nii et kaamera kinnitub sinna kergesti. See aitab käe värisemise vastu ja peale selle näed välja nagu tõeline MacGyver!

1

 

3. Kuidas panna lapsi pildistamise ajal kaamerasse vaatama?

Laste pildistamine võib päris tüütu ja raske olla. Nende tähelepanu on alati kuskil mujal ja nad ei püsi paigal. Selleks, et nende tähelepanu võita, peab kasutama head peibutist. Üks hea vahend selleks on PEZ-kommide hoidja, mis tuleks pildistamise ajaks asetada välgupessa. Kommide hoidja alumine osa on küll natukene suurem kui välgupesal, aga selle saab kergesti kööginoaga parajaks timmida.

Kui lapsed on paigas ja pildistamine käib, võib lasta neil vahepeal (kui nad on hästi käitunud ja kaamerasse vaadanud) tulla kaamera juurde ja ise kommihoidjast kommi võtta.

2

 

4. Kuidas teha ise makroobjektiiv (Nikoni ja Pentaxi peegelkaamerate kasutajatele)

Geniaalne nipp selleks, et saada makropilte ilma spetsiaalse makroobjektiivita. Võta peegelkamaeral objektiiv eest ära, hoia seda tagurpidi kaamera ees ja lihtsalt pildista! (objektiiv ei tohi aga kaamerast väga kaugel asuda).

4 asja, mida sa pead teadma, et seda proovida:

  1. Kaamera teeb pildi ainult sel juhul, kui kasutad manuaalrežiimi
  2. Parimad objektiivid selleks on 50mm komplektobjektiiv või 18-55mm suumobjektiiv
  3. Objektiivi eest võtmisega kaotad autofookuse. Teravustamine käib sel juhul objektiivi lähemale ja kaugemale liigutamisega, vaata ja proovi ise!
  4. Objektiivi ava on – siis kui objektiiv ei ole kaamera küljes – kogu aeg maksimaalselt avatud. Objektiivi tagaosas (sellel poolel, millega objektiiv kinnitub kaamera külge)  tuleb liigutada väikest liugurit.  See kontrollib ava. Kui sa vaatad samal ajal objektiivi sisse, näed seda väikest heeblit liigutades, kuidas ava sulgub ja avaneb. NB! Canoni objektiividel seda väikest liugurit ei ole ja ava on kogu aeg kõige lahtisemas asendis.

 

4

 

 

5. Kuidas teha ise erinevate kujunditega udust tausta (bokeh`it)?

Selle jaoks läheb vaja vaid ühte musta paberit, mille läbimõõt peaks olema nii suur, et see mahub objektiivi ette (selle saab sinna ka kinnitada). Enne aga tuleks terava noaga lõigata paberi sisse selline kujund, mis on Sulle meelepärane. Suuruselt peaks see kujund olema umbes nagu viiesendine. Effekti on näha aga vaid siis, kui pildistada täisavaga (näiteks 50mm f/1.8 on väga hea). Ava 5.6 pildistades ei tule see nii hästi esile.

6
bokehfilter

 

6. Kuidas väljas portreid pildistades ühetoonilist professionaalset tausta saada?

Väga tihti on väljas pildistades vale taust või nii halvad olud, et õige pilt ei taha välja tulla. Valge taust on hea neutraalne ning aitab pildile anda sära ja puhtuse. Hea nipp seda saavutada, on kasutada tavalist reflektorit, aga seekord taustana. See neutraliseerib pilti ja jätab mulje, nagu pildistaksid stuudios.

7

7. Kuidas ise väga lihtsalt kiilfiltrit teha?

Loodust pildistades on tihti taevas palju heledam kui ülejäänud pildiosa. Seetõttu vajad midagi, et taevast natukene tumedamaks teha. Tavaliselt kasutatakse selle jaoks kiilfiltreid. Kiilfilter on  tükike klaasi, mille ülemine osa on tumedam ja alumine osa heledam. See käib objektiivi ette, nii et tumedam osa katab taeva, ilma ülejäänud osale muutusi tegemata:

Väga lihtne võimalus kiilfiltri efekti luua – ilma fitlrit ennast omamata – on kasutada midagi tumedat (musta paberit, kaamerarihma vms) ja hoida seda selle osa ees, mida soovid tumedamaks muuta.

Et see töötaks, tuleb kasutada pikki säriaegu. Näiteks: säriaeg on 2 sekundit, sellest 1 sekundi hoiad tmusta paberit objektiivi selle koha ees, mida soovid tumedamaks saada, järgmise sekundi vältel enam ei hoia. Nii pääseb vaid pool valgust läbi objektiivi ja muudab selle tumedamaks, kui ülejäänud pildi (nii pikkade säriaegade puhul tuleb kindlasti kasutada statiivi).

8. Kuidas teha ise imekerge reflektor?

Reflektor on hea vahend väljas pildistades valgusega mängimiseks. Sellega saab varje täita, tuua esile mingeid kindlaid kohti inimese näos, keda Sa parasjagu pildistad. Suuremad reflektorid võivad aga maksta kuskil 100 eurot.

Isolatsioonitahvel maksab ligikaudu 7 eurot. Selleks, et sellest saaks reflektor, tuleks taust ja nurgad katta valge kleeplindiga. Hõbedasi isolatsioonitahvleid saab igast tavalisest kodutarvete poest, neid müüakse erinevates suurustes.

Peale selle saab sellist reflektorit kasutada ka tuule tegemiseks. Kui sul on käepärast assistent, saab ta reflektori abil täpselt nii tugeva tuule modelli juustesse puhuda, kui vaja!

 9

Veel üks hea võimalus kodustest vahenditest reflektor teha (seekord pisem), on soolalõhe alumine läikiv alus. See on odav, suuruse poolest mahub peaaegu igasse fotokotti ning ajab asja väga ilusti ära!

Allikas: improvephotography.com