Proteesid kaneelirulli sees. Ilus tüdruk nutab mett. Alasti naine metsas, jalad käte asemel. Need ei ole vanarahva mõistatused vaid Norra fotograafi Torbjørn Rødland’i fotode kirjeldused. Hr Rødlandi enda sõnul koosnevad tema tööd 1/3 põhjamaa melanhooliast, 1/3 Jaapani armsusest ja 1/3 Ameerika vulgaarsusest. Need on steriilse modernse reklaamifotograafia võtmes lavastatud visuaalid, müstilised, häirivate detailide ja tihti erootiliste vihjetega fotod millel on kummaline võime hoida vaataja pilku enda haardes.

Torbjørni fotod tõstatavad vaatajais küsimusi, mis päriselt lahendatud ei saagi. Autori enda sõnul on näiteks foto nimega “Kuldsed Pisarad” mõeldud tekitama vaatajates erinevaid tundeid ja seoseid – olenevalt vaataja kultuuritaustast ja senisest kogemuse- ning teadmistepagasist. Kunstiteadlane või religiooniajaloolane võib fotot seostada nutva Neitsi Maarjaga, 22-aastase internetiporno tarbija jaoks võib sellel fotol olla aga hoopis profaansem tähendus. “Mind ei huvita fotod, millel on ainult üks tõlgendusvõimalus,” seletab Rødland. “Samal ajal kui sina fotosid tõlgendad, tõlgendavad fotod hoopis sind,” ütleb ta.

Veidi järele mõeldes võtan alguses kirjutatud sõnad tagasi. Mr Rodlandi fotod ongi ju pesuehtsad mõistatused. Tänapäeva mõistatused visuaalses keeles.

Torbjørn Rødlandi isikunäitus “Back in Touch” on avatud Berliinis C/O galeriis, kuni 11. märtsini.

Allikas: New York Times

“Goldene Tränen” (2002). Torbjørn Rødland

 

“The Cut” (2002). Torbjørn Rødland

 

“Cinamon Roll” (2015). Torbjørn Rødland

 

“Trichotillomania” (2010). Torbjorn Rodland