Justkui kosmoselaev, mis lennutab kommunistid kosmosesse, punasemat päikest otsima. Kus see lüliti siis on?

Fotograaf Timothy Allen`i seeria “Unusta minevik” (Forget your past) portreteerib ühte vägagi erilist ehitist. Bulgaarias, Balkani mäestikus, paarsada kilomeetrit Sofiast ida pool (vaata Google kaardilt) asub ajaloolise tähendusega Buzludzha mäetipp ning sellel Buzludzha monument. Tohutu kosmoselaevana kõrgub see mahajäetud koloss majesteetlike mäetippude süles. See on Bulgaaria suurim kommunismi auks püstitatud monument.

7 aastat kestnud ehitus, enam kui 6000 töölist, 20 kunstniku poolt loodud mosaiigid ja freskod siseruumides… Buzludzha monument avati aastal 1981 ja kaheksa aasta pärast ei huvitanud see enam kedagi – hoone hüljati ja jäeti rüüstajate meelevalda. Marmorist ja klaasist sisekujundus, on minema tassitud, peasaali ringseina katvast 500 ruutmeetrisest freskost on elemente aga säilinud veel tänasenigi. Kas tuleb kord aeg, kus Buzludzha monumenti hinnatakse samaväärseks püramiidide või mo`ai kujudega? Mitu inimpõlve on vaja, et unustada minevik ja püüda seda taas mäletama hakata? 

Buzludzha monumendist on pilte tehtud ennegi. Hr Allen`i fotod muudab aga eriliseks talvine valgus, lumetorm ja härmatis. Vaata fotosid siinsamas. Rohkem pilte näed ja lugeda saad Timothy Allen`i veebilehelt.

timothy-allen-Buzludzha-2

timothy-allen-Buzludzha-3

12 m diameetriga viisnurgad 70 m kõrguse torni kummagil pool olid hiilgeaegadel kaetud rubiinpunast värvi klaasiga. Monumendi kuppelkatust kattis 30 tonni vaske.

timothy-allen-Buzludzha-4

Imeline vaade Balkani mäestikule

timothy-allen-Buzludzha-5

Detailid peasaali mosaiikidest.

timothy-allen-Buzludzha-6

Monty Python`i stiilis… Aga need betoontähed on reaalselt olemas.

timothy-allen-Buzludzha-7

Keegi soovitab elada tulevikuta.

timothy-allen-Buzludzha-8

Monument oma hiilgeaegadel.