Kui sa tahad pildistada midagi, mis liigub – olgu selleks siis ringi tormav laps, ralliauto või voolav vesi – siis pead valima vastavalt soovitavale tulemusele õige säriaja. Kui soovid, et liikuv objekt jääks pildil terav ja selge, peaksid valima kiire säriaja (olenevalt liikumiskiirusest  1/90 sekundit või kiirem). Kui soovid, et objekti liikumine jääks udusena või trajektoorina pildile, peaksid valima aeglase säriaja (olenevalt liikumiskiirusest 1/15 sekundit ja aeglasem).

kosk-1.2000-sek

Tammilt alla sööstev vesi – pildistatud ülikiire säriajaga 1/2000 sekundit.

kosk-1.2-sek

Seesama vesi – pildistatud suhteliselt aeglase säriajaga 1/2 sekundit.

Säriajaprioriteet ja erinevad peegelkaamerad

Kõige lihtsam viis säriaega oma kontrolli alla saada, on pildistada särirežiimis „säriajaprioriteet“. Peegelkaameratel saab seda reeglina seada valikuketta abil. Kui sul on kaamera, millel saab säriaega seada, siis võta see kätte ja lülita režiimile säriajaprioriteet.

Canoni kaameraga

01-s2riajaprioriteet-canon 01-s2riajaprioriteet-ekraan-canon-2
. .

1. Säriajaprioriteedis pildistamiseks tuleb Canoni peegelkaamerail keerata režiimiketas asendisse “Tv”. (Pildil Canon EOS 600D kaamera).

2. Nüüd on Canoni kaamera LCD-ekraanil näha ülal vasakul sinise kastikese sees hetkel valitud säriaeg. Antud juhul 1/30 sekundit. Säriaega saab pikemaks ja lühemaks seada kaamera esiküljel olevat valikuratast vasakule-paremale keerates. Vastavalt sinu valitud säriajale seab kaamera automaatselt paika ava nii et pilt tuleks korrektse heledusega.

Nikoni kaameraga

02-s2riajaprioriteet-nikon 02-s2riajaprioriteet-ekraan-nikon-2
. .

1. Säriajaprioriteedis pildistamiseks tuleb Nikoni kaamerail keerata režiimiketas asendisse “S”. (Pildil Nikon D5100 kaamera).

2. Nikoni peegelkaamera kuvab hetkel valitud säriaega ekraani keskel. Hetkel on säriajaks 1/80 sekundit. Säriaega saab pikemaks ja lühemaks seada kaamera tagaküljel olevat valikuratast vasakule-paremale keerates. Vastavalt sinu valitud säriajale seab kaamera automaatselt paika ava nii et pilt tuleks korrektse heledusega.

Pentaxi kaameraga

03-s2riajaprioriteet-pentax 03-s2riajaprioriteet-ekraan-pentax-2
.

1. Säriajaprioriteedis pildistamiseks tuleb Pentaxi kaamerail keerata režiimiketas asendisse “Tv”. (Pildil Pentax K-r kaamera).

2. Nüüd on Pentaxi peegelkaamera LCD-ekraanil näha ülal vasakul sinise kastikese sees hetkel valitud säriaeg. Praegu on see 1/60 sekundit. Säriaega saab pikemaks ja lühemaks seada kaamera tagaküljel olevat valikuratast vasakule-paremale keerates. Vastavalt sinu valitud säriajale seab kaamera automaatselt paika ava nii et pilt tuleks korrektse heledusega.

Sony kaameraga

04-s2riajaprioriteet-sony 04-s2riajaprioriteet-ekraaan-sony-2
.

1. Sony kaamerail tuleb säriajaprioriteedis pildistamiseks keerata režiimiketas asendisse “S”. (Pildil Sony a65 kaamera).

2. Nüüd on Sony kaamera LCD-ekraanil näha all vasakus nurgas oranži värviga markeerituld hetkel valitud säriaeg. Praegu on see 1/10 sekundit. Säriaega saab pikemaks ja lühemaks seada kaamera esiküljel olevat valikuratast vasakule-paremale keerates. Vastavalt sinu valitud säriajale seab kaamera automaatselt paika ava nii et pilt tuleks korrektse hel

Säriaeg ja stopid

Säriaega saad muuta vastavalt sellele, kuidas sinu kaamera seadistatud on – kas täisstopi, poole stopi või kõige täpsemalt – veerandstopi kaupa.

stopid-s2riaeg

Ülalolev tabel näitab säriaegu vahemikus ¼ sekundit ja 1/125 sekundit. Muuda oma kaamera säriaega ning vaata kui pika sammuga sinu kaamera säriaega seadistab.

Keera säriajaks 1/60 ja pildista foto. Kui võimalik, pildista midagi, mis liiguks. Keera säriajaks ¼ ja pildista veel üks foto. Nüüd keera säriajaks 1 sekund ning pildista üks foto. Võid niiviisi katsetada mitmete erinevate säriaegadega ning jälgida, kuidas liikumine piltidele jääb.

Pane tähele!

  • Pikematel säriaegadel märkad, et uduseks kisub terve kaader. Selle põhjuseks on kaamera liikumine. Aseta kaamera statiivile või lauale ning kaamera liikumisest tekkinud udusus kaob.
  • Säriajaprioriteet režiimis seab kaamera ava automaatselt nii et erinevate säriaegadega pildistatud fotod tuleksid sama valgustatusega. Seega ei pea sa avaarvu pärast eriti muretsema.
  • Kui pildistad toas või muus hämaras kohas, siis võid märgata et kiirema säriaja puhul hakkab avaarv LCD-ekraanil vilkuma. See tähendab, et kaamera ei saa ava enam lahtisemaks muuta, et nii kiire säriaja juures pilti vajalikul määral valgustada. Kui see juhtub, keera säriaega aeglasemaks või tõsta ISO väärtust.

Loe ka artiklit “Mis on säriaeg?

Veel rohkem saad säriaja kohta teada “Fotograafia algkursusest“.

Vaata kõiki fotonippe Fotokursuse blogis